Proje Hakkında

Deniz Feneri Derneği'nin 2003 yılından beri uyguladığı ve çocuk yüreklerine dokunan bir projedir, "1001 Çocuk 1001 Dilek."

 

Anadolu'nun en ücra köylerine kadar ulaştı mektuplarımız ve sorduk yavrularımıza "hayalin nedir, ne olmayı istersin, seni ne yapmak mutlu eder ve ne istersin bizlerden" diye.

 

Onlar kendi küçük elleri kocaman yürekleriyle yazdılar mektupları ve gönderdiler bize. Kimi oyuncak istedi kimi top, kimi deniz görmek istedi, kimi uçağa binmek... kimi ise inek istedi. Evet bir inek!

 

"Annem ve babam çiftçilikle uğraşıyor ve biz geçimimizi süt satarak sağlıyoruz. Alıp satmak yerine bir ineğimiz olsa kendi ineklerimizin sütünü satabilsek keşke." diye yazdı bize "Umut". Mektubu okuyanlar önce gülümsediler, sonra göz yaşlarına hakim olamayıp bu dileğin peşine düştüler. Ve bir "Çare" amca çıkageldi, mektubu okudu ve çok duygulandı. Umut'a bir değil iki inek birden hediye etti hayırsever amca. Tek bir şartı vardı onun, "beni asla bilmeyecek ve bilmeden sevecek beni..."

 

Bu ve buna benzer binlerce dilekten binlerce hediye ulaştı 17 yılda çocuklarımıza. Şimdi 18. yılda hayali kurulan dilekleri gerçekleştirmeye sıra geldi...

 

18. yılımızda ülkemizde yaşayan muhacir çocukların ve gönül coğrafyamız sınırları içinde bulunan yetim çocuklarımızın dileklerini gerçekleştiriyoruz. Bağışlarınızla evlerinden uzakta kalmış, daha küçük yaşta bir çok acıyı tatmış binlerce yavruya ulaşıyor; ayrıca Afrika'da yokluklar içinde hayata tutunmaya çalışan yetimlere el uzatıyoruz. 

 

Ülkemize sığınmış olan, Suriyeli, Afganistanlı, Doğu Türkistanlı, Filistinli, Iraklı yavrularla Afrika'dan Beninli, Burikano Fasolu, Kamerunlu, Kenyalı, Malili, Somalili ve Yemenli yetimlere ulaşıp onların hayallerini gerçekleştiriyoruz. 

 

Çocuklar oldukça hayaller de olacak ve hayaller varsa Deniz Feneri de var olacak...

Paylaş